Közösségről


 

 

A kolozsvári Mustármag – Kairos Közösség

 

 

Kialakulása

2000 nyarán többen is részt vettünk Papp László által szervezett evangelizációs táborban, a páringi hegyekben. Ott született meg bennünk a vágy, hogy a megtapasztalt életet, a bennünk gyökeret verő „mustármagot” együtt ápoljuk és továbbvigyük. Ezért mi, akik kolozsvári egyetemisták voltunk elhatároztuk, hogy tovább éltetjük ezt a lelkületet Kolozsváron is. Ősztől hetente találkoztunk, együtt imádkoztunk, beszélgettünk. Ezen találkozásoknak konkrét témájuk volt, így egyre szorosabbá vált az egymás közötti és Istennel való kapcsolatunk is.

Ezen találkozók annyira elmélyültek, hogy az év végén megfogalmazódott bennünk azon igény, hogy amit hetente egyszeri alkalommal éltünk meg az mindennapi életünk részévé váljon. Így döntöttünk a közösségi élet mellett. Akik ezt fel tudtuk vállalni (haton) 2001 őszétől kibéreltünk egy tömbházlakást és ott igyekeztünk és igyekszünk krisztusi közösséggé növekedni.

 

A közösség célja

„Otthont teremteni, ahová jó hazamenni, ahol szeretnek, ahol sok a vidámság, de a problémák megoldásában is számíthatok a társaimra. Másrészt pedig hatalmas kihívás, a feladatok vállalásában felkészít és megerősít egyetem utáni munkám, a hivatásom vállalásában és teljesítésében is.” (Molnár Lenke)

Mindazt, amit megélünk tanulságtevő emberként magunkban hordozni, továbbadni.

 

 

A közösség belső élete

„Nem ti választottatok engem, hanem én választottalak titeket. Arra rendeltelek benneteket, hogy elmenjetek, gyümölcsöt teremjetek, és gyümölcsötök megmaradjon, s hogy bármit kértek az Atyától az én nevemben, megadja nektek. Azt parancsolom nektek: szeressétek egymást.” (Jn. 15,16-17)

Ezen igerész szellemében kezdtük közös életünket 2001 októberében.
A közösségi élet mellett való döntés és annak megtapasztalása meghatározóvá vált életünk minden területén, valamint személyiségünk további fejlődésében is.

A közösségi életünk alapja az egymás irányában történő elfogadás és szeretet. Ebben megtartó erő a mindennapi közös szentírásolvasás és ima. Ez egy ideál, állandó törekvés, mely az egész év folyamán megmaradt és valahányszor eltávolodtunk tőle, mindig ehhez tértünk vissza. Alapja az a nagyon mély vágy, amely mindannyiunkban ott élt: Krisztus tanítványaként, közösségben élni.

A belső „építkezésben” fontos szerepet játszottak a közösen megszervezett és együtt töltött hétvégék.

Szabadidőnket is próbáljuk közösen megszervezni.

A mindennapi teendők (mosogatás, takarítás, főzés) elvégzésére egy munkaprogramot állítottunk össze, amely figyelembe vette az egyetemi élet sajátos rendezetlenségét, de betartásában egy tudatos odaszánást, erőfeszítést igényelt.

A lakás fenntartására közös kasszát állítottunk fel.

 

A közösség külső élete

A közösségben megtapasztaltakról próbáltunk kifele is tanúságot tenni: több evangelizációs programot szerveztünk:

A 2001 - 2002-es tanévben a Katolikus Egyetemi Lelkészségen rendszeres találkozókat szerveztünk a kolozsvári egyetemisták számára. Ezen találkozók lelkivezetője Papp László lelkész volt. A találkozók mellett több lelkigyakorlat és evangelizációs alkalom megszervezésében vettünk részt, ezek közé tartozott a Magnificat a Kárpátokban igehirdetéssel egybekötött zene audíció és vetítés.
2002 májusában pedig a Brassai Líceum dísztermében a karizmatikus csoporttal együtt szerveztük meg Csíszér László dicsőítő-koncertjét. Ezen alkalmakon 100 – 150 fiatal vett részt.

A 2002 – 2003 tanévet két lelkigyakorlattal kezdtük. Októberben a teológus hallgatóknak, ezt követte az első éves egyetemi hallgatók lelkigyakorlata. Mindkét lelkigyakorlat célja a Szentlélek megtapasztalása, Istennel való kapcsolatunk megerősítése, az ima, a szentírás és a közösség által. A tavalyi évhez hasonló találkozókat az idén is folyatattuk, heti rendszerességgel. Minden találkozónak külön témája volt (Emberekkel való kapcsolatom, Miként van jelen Isten az emberi kapcsolataimban, Istennel való kapcsolatom, Istenképem, Istenélményem, Imaéletem, Szentíráshasználat stb.) Kiemelkedő alkalom volt Szénégető István párkapcsolatokról szóló előadása, melyen több mint 80-an részt vettek.

A kolozsvári lelkigyakorlatokon kívül más helyszínen lezajlott lelkigyakorlatok szervezésében és lebonyolításában is részt vettünk. Itt többnyire szervezési teendőket vállaltunk, illetve tanúságot tettünk. Ilyen alkalmak voltak:

-       a csíksomlyói „Megújult Erdélyért” lelkigyakorlat

-       a gyulafehérvári teológusok rekollekciós napja

-       a székelykeresztúri adventi felkészülés

-       a szilveszteri kánai napok.

Ennek az évnek talán a legkiemelkedőbb eseménye volt a Mustármag – Kairos Közösség tíz éves évfordulója alkalmával megrendezett lelkigyakorlat szervezése. A találkozón részt vett 120-150 személy Erdély minden szegletéből.

 

Az éves szeminárium keretében 6 alkalommal gyűlnek össze a résztvevők, ebből négy  iskola, kettő találkozó jellegű.


.....................................................................................................................................